Van cezaevinde işkence: 'Bizi öldürecekler’

27 Eki 2021

Van Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi'nde tutulan Veysi Bayat ailesiyle yaptığı görüşmede, işkenceye varan uygulamalara maruz kaldıklarını belirterek, 'Böyle devam ederse bizi öldürecekler' dedi
 

 Türkiye ve bölge cezaevlerinde tutuklulara dönük baskı, şiddet ve hak ihlalleri haberlerine her gün bir yenisi ekleniyor. Şırnak T Tipi kapalı Cezaevi'nden sonra Van Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi'nde bulunan tutukluların darp edildiği bilgisi geldi. Daha önce de birçok hak ihlaliyle gündeme gelen cezaevinde yaşanılanlara yönelik tepkisizlik, tutuklara yönelik zulmü ağırlaştırıyor. 

Mezopotamya Ajansı haberine göre cezaevinde bulunan Veysi Bayat, ailesiyle yaptığı haftalık telefon görüşmesinde şiddete maruz kaldıklarını belirterek, konuşacak durumda olmadığını aktardı. 

 

Ölümüne işkence  

Baba Abdullah Bayat, oğlunun telefonda konuşurken dahi zorlandığını ifade ederek, şunları aktardı: "Oğlum, gardiyanların saldırısına maruz kalmış. Oturmakta ve ayağa kalkmakta zorluk çekiyor. Her akşam saat 20.00 civarında gardiyanlar tarafından koğuşları basılarak şiddete maruz bırakılıyorlar. Oğlum 'Ölümüne işkence ettiler. Böyle devam ederse bizi öldürecekler' dedi. Artık bir ölü olduğunu söyledi. Haftalardır aralıksız şiddete maruz kalıyorlar ve her akşam bir odaya götürülüp işkenceye maruz bırakılıyorlar." 

 

Bizi öldürecekler

Cezaevinde bu uygulamanın sadece siyasi tutuklara dönük olduğunu belirten Bayat, "Oğulum, cezaevi müdürü değiştikten sonra işkencenin başladığını ve daha da arttığını söyledi. Konuşacak durumda değildi ve konuşurken çok zorlanıyordu. ‘Ayakta duramıyorum’ diyordu. Hastaneye bile götürmemişler. ‘Bizi öldürecekler’ diyordu. Eğer bu zulüm değilse peki nedir? Bundan daha büyük zulüm var mı?" diye sordu. 

 VAN


Etiketler : Van'da işkence, Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi,