Giresun’da sağanak yağış: Fındıklar sele kapıldı

17 Eyl 2021

Karadeniz'de günlerdir devam eden sağanak yağış, sele neden oldu. Fındıklar da sele kapılırken, eğitime bir gün ara verildi

Doğu Karadeniz’de dün sabah saatlerinden itibaren etkili olan sağanak yağışlar, Giresun’da birçok bölgede sel ve su baskınlarına neden oldu. Merkez ve Görele ilçelerinde etkili olan yağışlar fındıkları denize sürüklerken, günlük yaşamı da olumsuz etkiledi. Kentte yağışlar bugünde devam ediyor.

Eğitime ara verildi

Merkeze bağlı Çaldağ köyünde derenin debisi yükselirken birçok noktada su baskınları yaşandı. Dere yakınındaki Şehit Üsteğmen Adnan Bahat İlkokulu’nda, tedbir amaçlı eğitime 1 gün ara verildi.

Fındıklar sele kapıldı

Görele ilçesinde ise yaşanan sağanak yağış kurumak için serilen fındıkları vurdu. Birkaç üreticinin fındığı sel sularına kapılırken, fındığını kurtaran üreticiler kapalı mekanlarda soba ile ürününü kurutmaya çalışıyor.

Sel uyarısı yapıldı

Öte yandan Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, Orta ve Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun kuzeyinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Rize, Artvin, Erzurum, Kars ve Ardahan çevrelerinde yerel olarak kuvvetli (21-50 kg/m2) olması bekleniyor. Kurum meydana gelebilecek sel, su baskını, yıldırım, dolu, yağış anında kuvvetli rüzgar ve fırtına, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması uyarısında bulundu.

GİRESUN


Etiketler : giresun sel,