Sağlık calışanları can, EBDO 'rekabet' derdinde

01 Haz 2020

Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, koronavirüsün meslek hastalığı sayılmasının işverenin rekabet gücünü düşüreceğini iddia etti

Emek ve sağlık örgütlerinin salgının başından beri hükümetten koronavirüs (Kovid 19) salgınına yakalanan başta sağlık çalışanları olmak üzere tüm çalışanların meslek hastalığı sayılması ve özlük haklarının da bu kapsamda değerlendirilmesini talep ediyor. Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar da koronavirüsün meslek hastalığı sayılmasının işverenin rekabet gücünü düşüreceğini iddia ederek, konuya dair yazılı açıklama yaptı.

Koronavirüsün, kimin, nerede, ne zaman, ne şekilde alacağı belli olmayan bir hastalık olduğunu belirten Yorgancılar, bu nedenle bu hastalığın meslek hastalığı sayılmasının işverene yük getireceğini iddia etti.

Salgın sürecinde hem devletin hem de üreticilerin gerekli tedbirleri aldığını savunan Yorgancılar, “Ancak salgının meslek hastalığı sayılması yeni dönemde üreticinin rekabet gücünü azaltacak ve istihdamı olumsuz yönde etkileyecektir. Bu bizim özellikle ihracatta rekabet gücümüzü olumsuz etkiler. Kovid-19’dan kaynaklı durumun meslek hastalığının dışında tutulması konusunun kanun ile hukuki bağlayıcılığının sağlanmasını çok önemsiyoruz. Bu konuda başta Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız olmak üzere ilgili bakanlıklarımızın detaylı bir çalışma yapacaklarına inancımız tam. Ancak, kovid hastalığı kimin nerede, ne zaman, ne şekilde alacağı belli olmayan bir düzeyde, bu açıdan iş yerlerinin bunu ödeyebilme imkânları söz konusu değil” dedi.

İZMİR


Etiketler : meslek hastalığı, Ender Yorgancılar, EBDO, koronavirüs, Sağlık çalışanları,