Sağlık Bakanlığı'ndan 'meslek hastalığı' genelgesi

18 Ara 2020

Sağlık Bakanlığı, illere gönderdiği genelge ile koronavirüs tedavisi görürken hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının 'meslek hastalığı' veya 'vazife malulü' hükümlerinden yararlanacağını duyurdu

Sağlık Bakanlığı, koronavirüs tedavisi görürken hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının "meslek hastalığı" veya "vazife malulü" hükümlerinden yararlanmalarına ilişkin genelge yayımladı.

Yayımlanan genelge ile sağlık çalışanları vazife malulü sayılacak. Tanı konulan ve vefat eden sağlıkçı yakınlarına aylık bağlanacak. Aileleri ek ödeme ve istihdam gibi haklardan da yararlanabilecek.

TRT Haber tarafından duyurulan genelge de şu ifadelere yer verildi: “Sağlık çalışanlarından görevlerini yapmakta iken, görevlerinin çeşitli sebep ve tesiri ile Kovid-19 tanısı ile tedavi alıp tedavi sonucu SGK Sağlık Kurulunca ‘malul’ olduğuna karar verilenler ile hayatını kaybedenlerin kendilerinin veya yakınlarının başvurularına istinaden 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun 14'üncü ve 47'nci maddelerine göre ‘meslek hastalığı’ veya ‘vazife malullüğü’ hükümlerinden yararlandırılmaları söz konusu olabilecektir.”

HABER MERKEZİ


Etiketler : meslek hastalığı, koronavirüs, Sağlık Bakanlığı, Sağlık çalışanları,