Okul var yol yok: Öğrenciler tren raylarından geçiyor

26 Eki 2021

Malatya'nın Yazıhan ilçesinde bulunan Abrurrahman Şerttaş İlköğretim Okulu'ndaki öğrenciler, her gün okula gitmek için karayolu ve tren yolunu kullanmak zorunda kalıyor

Malatya’nın Yazıhan ilçesinde Yeni Mahalle ve Doğuş mahalleleri arasındaki karayolu ve karayolunun orta refüjünden geçen tren yolu, yaya ulaşımını can pazarına çeviriyor. İlçenin en doğusunda yer alan mahalleleri ayıran karayolu ve tren yolunu aşacak herhangi bir üst veya alt geçidin olmaması ve bu yönlü bir adımın atılmaması mahallelilerin tedirginliğini daha da artırıyor. Doğuş Mahallesinde yer alan Abdurrahman Serttaş İlköğretim Okulu'nda ikametgah zorunluluğundan kaynaklı okuyan öğrenciler ise, bu engelleri aşmak zorunda kalıyor.

Tren yolundan geçiyorlar

Çocuklar okula gitmek için her sabah yoğun araç geçişinin yapıldığı karayolu ve tren yolunu geçmek zorunda kalıyor. Günde en az 6-7 defa yük treninin geçtiği rayların etrafına her ne kadar tel çekilmişse de okula gidiş yolunu daha aza indirmek için bu teller yer yer açılmış. Çoğu zaman çocuklar karayolunu geçip açılan tellerden tek başlarına okula giderken kimi zamanda aileler çocuklarını bu aralıklardan okula ulaştırıyor.

Kaldırımlar kullanılmıyor

Yine mevcut tren yolunun sağ ve solundan geçen karayolu da büyük tehlike saçıyor. Yoğun araç hareketliliğinin yaşandığı yolun sol tarafında yer alan kaldırımlarda bakımsızlık nedeniyle çocukların boyunu aşan dikenli bitkiler ile kaplı. Dikenli bitkilerden kaynaklı kaldırımı kullanamayan çocuklar, araç yolunda yürümek zorunda kalıyor. Mahalledeki bu tehlikeli durumdan hem aileler hem de yurttaşlar kaygı duyuyor.

Alt geçit talebi

Öğrenciler için tehlikenin yüksek olduğu Abdurrahman Sertaş İlkokulu’nda 4 yeğeni okuyan Serbun Doğan, yeğenlerinin her gün karayolunu ve demiryolunu aşarak okula gitmek zorunda kaldığını ifade ederek, “Tren yolunda alt geçit olmadığı için sürekli çocuklar tehlike halindeler. Çocukları okula yalnız gönderemiyoruz. Bazen işimiz oluyor, tek yollamak zorunda kalıyoruz. O zaman da  ‘Çocuk düştü mü, kalktı mı, tren mi geliyor’ diye telaşlanıyoruz. Sürekli böyle sıkıntılar yaşıyoruz. Belediyenin kaldırımları temizleyip tren yolu için alt geçit yapmasını istiyoruz” dedi.

Karayolu tehlikeli

Çocukların yürüdüğü karayolunu gösteren Doğan, şöyle devam etti: “Gördüğünüz gibi yol dikenlerle kaplı. Çocuklar dikenler nedeniyle kaldırımda değil de yolun üzerinde yürümek zorunda kalıyor. Çocuklar okul giriş ve çıkışlarında grup halinde yürüyor. Burada kasis falan da olmadığından arabalar hızlı geçiyor. Araçlar çocuklara çarpabilir. Çocuklar, birçok kez araç çarpma tehlikesiyle de karşı karşıya geliyor. Bu durumdan bütün aileler kaygı duyuyor."

MALATYA


Etiketler : malatya yazıhan,