IŞİD köy basıp katliam yaptı

27 Eki 2021

Irak ve Suriye'nin bazı bölgelerinde varlığını sürdüren IŞİD köy basıp katliam yaptı   

Irak’ın Diyale (Diyala) vilayetine bağlı Şareban (Mikdadiye) ilçesi Reşad köyüne saldırı düzenleyen IŞİD’liler 11 kişiyi katletti. 

Diyale Valisi Musenna Temimi'nin açıklamasına göre IŞİD’liler 26 Ekim'de akşam saatlerinde Reşad köyüne silahlı baskın yaptı.

Diyale’nin merkezi Bakuba’nın 40 kilometre kadar uzağındaki Şareban (Mikdadiye) ilçesinin doğusundaki köye yönelik saldırıda 11 kişi yaşamını yitridi. Saldırıda 16 kişi de yaralandı.

Cumhurbaşkanı Berham Salih kınadı

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, “Bu ülkenin istikrarına yönelik korkakça bir terör saldırısıdır” dedi ve bölgede “IŞİD artıklarının bitirilmesi için sürdürülen çabaların devam edeceğini” vurguladı.

10 Ekim 2021 Irak Meclis seçimlerinden birinci çıkan Sadr Hareketi lideri Mukteda es Sadr da, “siyasi çekişmelere ve kürsü derdine düşüp terörü unutmamak gerektiğini” belirtti.

Federe Kürdistan Başkanı Neçirvan Barzani de, “Diyale'de halkımıza yönelik hain, kanlı IŞİD saldırısını en güçlü şekilde kınıyoruz. Hala saldıran ve bizi hedef alan bu tehlikeye karşı hep birlikte dimdik durmalı ve güvenlik güçlerimize destek vermeliyiz” açıklaması yaptı.

Mesrur Barzani: Çok yönlü yanıt gerekir

Federe Kürdistan Başbakanı Mesrur Barzani de Twitter hesabından IŞİD’in Irak’ın Diyala vilayetinde düzenlediği saldırıyı sert dille kınadı. IŞİD’in bölgesel barış ve birlikte yaşama tehdit oluşturmaya devam ettiğini vurgulayan Barzani, örgütün oluşturduğu tehdide "çok yönlü" ve bölgesel yanıt verilmesi gerektiğini belirtti.

 

11 Ekim 2021 açıklaması

Irak Başbakanı Mustafa Kazımi, Irak istihbarat güçlerinin, IŞİD'in İdlib'de öldürülen lideri Ebubekir el-Bağdadi'nin yardımcısı ve mali sorumlusunun yakalandığını duyurmuştu. Ardından Sami Casim’in Türkiye'de yakalandığı haberleri çıkmıştı. Açıklamaya göre, Sami Casim uluslararası düzeyde aranıyordu ve örgütü yöneten üst düzey komitenin üyesiydi. Ayrıca IŞİD’in yeni lideri Abdullah Abdullah Kardaş’a da yakın olduğu kaydediliyordu.

BAĞDAT-DİYALE


Etiketler : Diyala, IŞİD,