‘Demokrasiye Çağrı Belgesi’ ile yeni bir seçenek sunacağız

17 Eyl 2021

HDP Sözcüsü Günay 27 Eylül'de açıklayacakları 'Demokrasiye Çağrı Belgesi' ile ilgili konuştu: Siyaset kurumuna ve Türkiye halklarına bir seçenek sunacağız

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ebru Günay, Genel Merkez binalarında düzenlediği basın toplantısı ile gündemi değerlendirdi. Sözlerine 39 yıl önce Batı Beyrut’ta Filistinli mültecilerin kaldığı Sabra ve Şatilla kamplarına İsrail yanlısı Falanjistler tarafından gerçekleştirilen saldırı sonucu yaşanan katliamı kınayarak başlayan Günay, yaşamını yitirenleri andı.

Yüz yüze eğitim

Salgının gölgesinde yüz yüze eğitime başlandığını belirten Günay, daha ikinci haftada yüz yüze eğitimin çökme noktasına geldiğini söyledi. Günay, "Aşı politikası, ülke geneli nasıl dağınık, kontrolsüz ve aksak işliyorsa, okullarda öğretmen ve öğrenciler için de aynı belirsizlikle gitmektedir” dedi.

Sınıf mevcudunun sosyal mesafenin korunmasını imkansız hale getirdiğini ifade eden Günay, "İktidar eğitim için bütçe ayırıp, hazırlık yapmak yerine alınacak önlemleri okul idarelerinin inisiyatifine bırakmıştır" diye belirtti.

Anadilde eğitim

Günay, eğitimdeki anadil meselesinin de hala çözülmediğinin altını çizerek, “Zaten mevcut haliyle eğitimde fırsat eşitliği ve temel bir hak olan parasız, bilimsel ve anadilinde eğitim hakkından oldukça uzak bir eğitim sistemine bir de bu sorunlar eklenince ülkede eğitimde bir sistemden bahsetmek neredeyse imkânsız hale gelmiştir” ifadelerini kullandı.

Yeni yaşam için seçenek

 

Partilerinin 27 Eylül’de açıklayacağı deklarasyona ilişkin de açıklamalarda bulunan Günay, şunları söyledi: “AKP-MHP iktidarının eğitim başta olmak üzere ekonomiden sosyal hayata, siyasetten kamu kurumlarına kadar her alanda çöküşü çağırdığı politikalar, Türkiye halklarının geleceği açısından, artık, sürdürülemez bir hal aldı. Türkiye’nin içerisinde bulunduğu durum, felakete doğru hızla yol alan bir lokomotifi andırıyor. 

Kurucu siyasi kimliğimizle yüz yıldır felaket silsilesi ile baş başa bırakılan Türkiye halklarına bir kez daha yeni yaşam için seçenek sunmaya hazırlanıyoruz. Yaz ayları boyunca halk çalışmalarında tüm kesimlere ulaştık. Türkiye’nin sorunları ve çözüm önerileri ile ilgili tartışmalar yürüttük. Ardından Parti Meclisi başta olmak üzere parti organlarımızda gerekli değerlendirmeleri yaptık. Yaptığımız çalışmalarda yan yana geldiğimiz kadınların, Alevilerin, gençlerin, çiftçilerin, esnafın, işsizin, emeklilerin ortak dertlerini çözmek için siyaset kurumunu sorumluluk almaya davet ediyoruz."

'Demokrasiye Çağrı Belgesi'

Günay, 27 Eylül'de ilan edecekleri 'Demokrasiye Çağrı Belgesi'ni hatırlatarak, "Bizler, HDP olarak bu ülkenin geleceğini kurtarmak adına 27 Eylül günü ilan edeceğimiz, ‘Demokrasiye Çağrı Belgesi’ ile siyaset kurumuna ve Türkiye halklarına bir seçenek sunacağız. Bu seçenekle herkesi, adaletsizlik, baskı, şiddet, eşitsizlik, açlık ve yoksulluğun olmadığı; toplumsal kutuplaşmanın sona erdiği, siyaset kurumunun yolsuzluktan temizlendiği bir siyasetin kapılarını aralamaya davet edeceğiz" dedi.

Dün Apê Musa, bugün Deniz Poyraz

Konuşmasının devamında Apê Musa'yı anan Günay, ‘Bizim dönemimizde faili meçhul yok’ yalanını söyleyenler, 90’ların bodrumlarında gizli işlenen cinayetlerini 2000’lerde aleni işleyenler, bu hakikatlerin ortaya çıkmasından korkanlardır. 90’lardan bu yana tetiği çeken parmaklar değişti, fakat tetik hiç değişmedi" ifadelerini kullandı.

Günay, katledilen Deniz Poyraz'ı da hatırlatarak, "Dün Apê Mûsa’ya yönelen tetik, bugün Deniz Poyraz’a yöneldi. Apê Mûsa’dan Deniz’e tüm gerçeklerin ortaya çıkması için son nefesimize kadar mücadele edip, tüm faili meçhul cinayetlerin hesabını soracağız" diye belirtti.

Seçim kanunları

Günay, kapalı kapılar ardından AKP ve MHP'nin uzunca bir süredir pazarlıklar yaptığını belirterek, "Toplumsal barışı, demokratik bir yaşamı hedeflemeyen, mevcut darbe anayasasından kurtulmayı amaçlamayan, yurttaşların özgür iradeleriyle ülke yönetimine katılmalarını garanti etmeyen yasa değişikliği çalışmalarının bir kıymeti yoktur. Aksine, önceki iktidarların yaptığı gibi, iktidarını korumak adına seçim kanunlarında sürekli olarak sözüm ona değişiklik adı altında yeni anti-demokratik sonuçlara yol açacak manevralara girişmek, AKP-MHP iktidarının içerisine düştüğü çaresizliğin yeni bir fotoğrafıdır. Şimdi de seçim barajının yüzde 7’ye indirileceği şeklinde bir kulis bilgisini dolaşıma sokmuşlar.

'HDP örgütlü halktır'

Seçim barajının yüzde 7'ye indirme konusunda yaşanan tartışmalara değinen Günay, "Halktan gizleyerek kapalı kapı pazarlıklarıyla topluma dayatacağınız seçim kanunu değişikliklerinin cevabını sandıkta alacaksınız. Bu cevabı kadınlardan alacaksınız. Bu cevabı geleceğini kararttığınız gençlerden alacaksınız.  Bu cevabı köle gibi çalışmaya mahkûm ettiğiniz emekçilerden alacaksınız. Bu cevabı kimliğini inkâr ettiğiniz, demokratik tüm taleplerini son gücünüzle bastırmaya çalıştığınız halklarımızdan alacaksınız. 

'Gerçek gücümüz yüzde 30'

Partilerine dönük saldırılara değinen Günay, Türkiye’de şu an bile demokratik bir zemin olsa HDP fikriyatı yüzde 30 oyun sahibidir. Çünkü biz Türkiye’de demokratikleşmeyi savunan ve tüm sorunlara çözüm projesi sunan tek partiyiz. Bunu ilk seçimde hep birlikte göreceğiz” dedi.

HABER MERKEZİ


Etiketler : 'Demokrasiye Çağrı Belgesi', HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay, HDP Sözcüsü Ebru Günay,