ABD: Kavala açıklaması Viyana Sözleşmesi ile tutarlıydı

25 Eki 2021

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, yaptığı açıkalmada 'Kavala'ya yönelik açıklaman Viyana Sözleşmesi'nin 41. maddesiyle tutarlıydı. Hukukun üstünlüğünü desteklemeye devam edeceğiz' ifadelerini kullandı

10 ülkenin büyükelçilerinin Osman Kavala'nın AİHM kararları doğrultusunda serbest bırakılması çağrısının ardından patlak veren diplomatik krizde Washington'dan yeni açıklama geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarını 'not ettiklerini' belirtirken, Osman Kavala hakkında 18 Ekim'de yapılan açıklamanın Viyana Sözleşmesi'nin 41. maddesiyle tutarlı olduğunu söyledi.

Price diyalog mesajı da vererek, "Biden yönetimi ortak önceliklerde Türkiye ile iş birliği arayışında ve bütün NATO müttefikleriyle olduğu gibi, anlaşmazlıkları gidermek için diyalog kurmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı. Biden yönetiminin hukukun üstünlüğünü ve insan haklarına saygıyı desteklemeye devam edeceklerini söyleyen Price, "İleriye doğru en iyi yolun ortak çıkarlarda işbirliği olduğuna inanıyoruz" dedi. ABD Dışişleri Sözcüsü, büyükelçilerini çekmeyeceklerini de ekledi.


Etiketler : ABD, Osman kavala,